Virály

28. června 2019 11:13

redakce Prima Lajk

Včely, vosy, nebo zabijácké sršně! Čí žihadlo bolí nejvíc a jak se jim bránit?

Bolí víc včelí, vosí, nebo sršní žihadlo?

Jestli vás za život doteď nic nebodlo, pak patříte mezi hodně úzkou skupinku šťastlivců, a zároveň jste asi měli dost smutné dětství, bez letních táborů, lítání na kolech, nebo výprav s kámoši do lesa ve stylu Společenstva Prstenu. Tak či tak, bodnutí žihadlem zkrátka bolí, není ovšem žihadlo, jako žihadlo.

Mezi včelím, vosím a sršním žihadlem jsou velké rozdíly, ať už co se týče chemického složení jedu, tak intenzity útoku. Sršní bodnutí bolí zaručeně nejvíc, překvapivě je ale zhruba padesátkrát méně jedovaté jak to včelí. Na druhou stranu včela vás zase bodne jednou a končí. Sršeň je větší, žihadlo má tudíž větší a bodnout vás může několikrát po sobě. Když to zjednodušíme, bodnutí od včely je jako kdyby vám zápalka pálila kůži, od vosy je to jako by vám někdo o jazyk uhasil cigaretu a od sršně se ten pocit podobá přibouchnutí ruky do dveří. Naštěstí se ale lze do určité míry bránit.

Zaprvé nenoste pestrobarevné oblečení do přírody. Nemáchejte kolem sebe rukama. Nechoďte bosí v trávě. Kontrolujte si venku, co strkáte do pusy (týká se i pití) a odpusťte si například i sladké parfémy. Ideálně si pak domů pořiďte síť proti hmyzu a v autě nejezděte s otevřenými okny. Jakmile už vás včela bodne, je potřeba rychle vyndat žihadlo, včela totiž odpadne, ale žihadlo pokračuje v pumpování jedu do těla. Stačí jej tak vyškrábnout, ránu pak ošetřete ideálně gelem s propolisem.

Sdílejte článek

Přečtěte si také