Virály

31. ledna 2018 14:33

redakce Prima Lajk

Zemi hrozí obrovské nebezpečí, které nikdo nedokáže ovlivnit. Bude tahle katastrofa znamenat konec světa?

Planetě Zemi hrozí reálné nebezpečí, se kterým nikdo z nás nemůže nic udělat.

Plánujete v dohledné době nějakou dovolenou? Pak byste si ji měli zamluvit raději dříve, nežli později. Proč? Protože konec světa, jak už jste možná v nějakých článcích četli, by mohl přijít opravdu brzy. No dobrá, nebudeme vás zas až tak strašit. Není to otázka pár měsíců, ale spíše několika tisíc let. A to ne kvůli tomu, co na planetě Zemi napáchalo lidstvo, ale kvůli magnetickému poli, které člověk ovládat nemůže. Magnetické póly jsou na severu a jihu zeměkoule. Magnetické pole jako takové ale není natolik statické a stabilní, jak byste si možná představovali. Je to vlastně plynulé a dynamické pole, u kterého hrozí úplně převrácení.

Obrácení magnetických pólů Země je něco, co se stalo za několik bilionů let existence naší planety už několikrát, a vědci tvrdí, že to mělo minimální nebo vůbec žádné důsledky. Navzdory tomu někteří teoretici naopak tvrdí, že tentokrát s ohledem na současný technologický stav Země budou rozsáhlé až katastrofální. Poslední prohození magnetických pólů nastalo asi před 780 000 lety, takže už přeci jen nejsme příliš schopni pocítit, jestli nás to poznamenalo. Přesto to příště může být jinak. To, co víme, je, že než k takovému prohození dojde, magnetické pole se výrazně zredukuje. To ale pravděpodobně fyzicky nijak nepocítíme, protože tento proces trvá roky.

Podle profesora geofyziky na univerzitě v Rochesteru Johna Tarduna je magnetické poled jednou z věcí, které chrání Zemi před slunečním zářením. Jeho zmenšení by pak podle něj mohlo způsobit nárůst postu rakovinových onemocnění v důsledku zvýšeného průniku slunečního záření. Ze stejných důvodů existuje vysoké riziko taky pro elektroniku. Sluneční paprsky by mohly způsobit vážné škody v naší elektronické infrastruktuře.

Co taky víme je, že proces smršťování bude mít obrovský dopad taky na zvířata, která spoléhají na magnetické pole jako na navigaci, změna by je totiž naprosto dezorientovala. To platí například pro včely, lososy, velryby či holuby. Právě teď se sice vědci neshodují na tom, jak tito živočichové na změny v magnetickém poli přesně reagují. Je ale jisté, že jim bude nějaký čas trvat, než si zvyknou na tuto výraznou změnu. Proto, když už teď víme, že k obrácení magnetických pólů určitě dojde, bychom se měli pokoušet zjistit, jak všechny tyto potenciálně katastrofické následky zmírnit.


Přečtěte si také