Virály

16. února 2022 10:22

redakce Prima Lajk

Žena si musela nechat odstranit nos, protože ji bolel při mytí obličeje. Co za tím proboha stálo?

Zpočátku nevinná bolest v nosní dírce ženě zkomplikovala celý život.

Trish Hawleyová si poprvé všimla, že s ní není něco v pořádku v létě roku 2019, když pociťovala občasnou bolest v pravé nosní dírce při mytí obličeje. Postupem času se bolest začala stupňovat, až přerostla do takové míry, kdy se stala takřka nesnesitelnou. Dvaačtyřicetiletá žena se proto rozhodla raději navštívit lékaře.

Ti se podle symptomů domnívali, že jde o obyčejnou infekci. Po dalších vyšetřeních si ale všimli nálezu v pravé nosní dírce a zjistili, že jde o zhoubný nádor. Trish tak podstoupila několik měsíců ozařování, ale bezvýsledně; nádor rychle rostl. Najednou tak stála před nesmírně krutým rozhodnutím – buď ze dne na den přijde o nos, nebo zemře. „Nejsem ješitná a nepřemýšlím tolik o vzhledu, ale přemýšlela jsem nad tím, jak moc mě to změní,“ řekla zdrcená žena. „V tu chvíli mě to ale tak bolelo, že už jsem chtěla, aby to zmizelo,“ vzpomínala.

Poté, co podstoupila operaci odoperování nosu, se rána hojila až nezvykle dlouho. „Manžel se na mě skoro půl roku po zákroku nemohl podívat. Nebylo to proto, že bych si myslela, že jsem ošklivá, ale protože to pro něj byla obrovská připomínka hrůz, které jsem prožila,“ svěřila se Trish, pro kterou byla i návštěva obchodu traumatická. Před několika měsíci však dostala dočasnou protézu nosu, díky které se po dlouhé době cítí dobře. „Znamená to pro mě, že můžu jít na procházku, aniž by na mě někdo zíral nebo si ukazoval. Plus můžu konečně nosit brýle,“ zavtipkovala Trish, která od své operace spolupracuje s kanadskou charitativní organizací AboutFace podporující lidi s odlišnostmi v obličeji.

Sdílejte článek
Štítky zahraničí nos operace nosu rakovina zhoubný nádor

Přečtěte si také