Youtubeři

23. prosince 2020 15:44

sarka.turcekova@gmail.com

VIDEO: Restaurace musela zavřít kvůli falešné recenzi od youtubera! Co ve videu řekl?

Tenhle youtuber byl oblíbený kvůli svým recenzím jídla, která nahrával na YouTube, ale jedno jeho video vyvolalo vlnu kritiku. Jeho falešná recenze totiž způsobila uzavření restaurace.

HayanTree je populárním recenzentem jídel na svém YouTube kanále podobně jako u nás máme třeba JdemeŽrát. Nedávno se však dostal pod palbu kvůli tomu, že jeho recenze způsobila uzavření restaurace. Natočil totiž falešnou recenzi, která hodně negativně ovlivnila jejich podnikání. Video zveřejnil 7. prosince a v té době měl přes 700 tisíc odběratelů. Nahrál záběry, na kterých zkoušel rozličná jídla restaurace The Korea Herald v Daegu. Zaplatil si tam "all you can eat" s tím, že vyzkouší nejrůznější jídla. V jednu chvíli si oblíbený youtuber naplnil talíř, ale ve své marinádě si všimnul zrnka rýže, což v něm vzbudilo podezření, že restaurace se snaží najít využití jednou neprodaného jídla.

Jeho kontroverzní vyjádření se rychle stalo virální a během několika dní video získalo přes jeden milion zhlédnutí. Restauraci zasáhla vlna hejtu a kritiky tak silně, že musela během pár dní zavřít.Vyjádřil se k tomu i samotný majitel restaurace. "Za méně než dvě až tři hodiny poté, co youtuber zveřejnil video, naši zaměstnanci několikrát zkoušeli pod videem vysvětlovat, že už jednou prodané jídlo opravdu znovu nepoužíváme a můžeme poskytnout celý záznam z bezpečnostní kamery, abychom to dokázali. Ale naše komentáře byly zablokovány, takže je ostatní lidé nemohli vidět," uvedl majitel.

Bezpečnostní záběry, které zmínil majitel restaurace, nakonec ukázaly, že rýžová zrna, kterých si youtuber HayanTree všiml, pocházejí z předchozího jídla, které on sám snědl, a byly na talíři ještě před tím, než byl talíř znovu naplněný – to je princip "all you can eat". Jenže to si youtuber v tu chvíli neuvědomil. Uznal tedy svou chybu, smazal svou negativní recenzi a místo ní zveřejnil video s omluvou. Ve videu přiznal, že se šel omluvit majiteli restaurace za vytvoření videa, aniž by přemýšlel o jeho možném dopadu. Majitel restaurace se však necítil dobře, když natáčel další video. Uznal také, že měl ve videu říct přesná fakt, a lituje své předchozí nevědomosti.

Podle jeho majitele restaurace ani další video nepomohlo, protože tvrdí, že v době, kdy se HayanTree vrátila k natáčení dalšího videa, se podnik již zavřel. "Jsem opravdu frustrovaný a chci vědět, jestli je možné zabránit zneužívání a tyranii youtuberů, která je děsivější než koronavirus, a žádám o zákony a předpisy, aby se mohli samostatně výdělečně činní lidé pohodlně soustředit na své podnikání," prohlásil majitel.

Minulé úterý zveřejnil poškozený majitel restaurace národní petici na webových stránkách Cheong Wa Dae, čímž se zbavil své frustrace z toho, jak HayanTree situaci vyřešil, a požádal orgány, aby zasáhly a regulovaly pravomoci youtuberů, aby ostatní podniky neměli stejný osud. Přestože počet odběratelů HayanTree klesl z více než 700 tisíc na 645 tisíc, musí za své falešné prohlášení ještě nést skutečné následky. V Jižní Koreji tento příběh vyvolal debatu o schopnostech influencerů na sociálních médiích a nedostatečnou regulaci v této oblasti.


Přečtěte si také