DIETNÍ?! Co vašemu tělu udělá kola light? Je bez cukru, ale...

Jestli jste si mysleli, že nezdravé účinky hromady cukru v kole obejdete tak, že si dáte její verzi bez cukru, tak vás zklameme. Sice vaše tělo nedostane přímý zásah cukrem, ale na zdraví vám plechovka koly s umělými sladidly taky nepřidá. Co se s vaším tělem stane po vypití nápoje?

Britský lékárník Niraj Naik zveřejnil schéma, které prý ukazuje, co s vaším tělem udělá plechovka koly s cukrem. Teď si vzal na paškál kolu bez cukru a předvádí, že ani tahle varianta nápoje není zrovna zdravá, ačkoli má na tělo jiné účinky než kola s klasickými sladidly.

Po 10 minutách od vypití: Sklenice koly bez cukru ošálí chuťové pohárky a zaútočí na vaše zuby. Kyselina fosforečná napadne sklovinu vašich zubů, zatímco se umělá sladidla jako aspartam dostanou do vašeho těla, které si kvůli nim myslí, že dostalo dávku cukru. Vaše slinivka vypustí inzulin. Tím se snižuje její citlivost na tuto látku, což může vést až k cukrovce.

Po 20 minutách: Vaše tělo začne ukládat tuk. Je jedno, že jste cukr nepozřeli, vysvětlete to svému tělu, které žije v domnění, že cukr opravdu dostalo. V tom je problém, protože najednou máte v krvi inzulín, který reaguje na cukr. Ten v sobě ale reálně nemáte. Hladina cukru je tak velice nízká a vy dostanete chuť na sladké. Pokud to budete chtít vyřešit další kolou bez cukru, cyklus se zopakuje.

Po 40 minutách: Koktejl kofeinu a aspartamu je návykový a v tomhle ohledu připomíná kokain. Uvolní se excitotoxiny, které vyčerpávají váš mozek nadměrnou stimulací neuroreceptorů, zvlášť pokud kolu bez cukru pijete pravidelně. Aspartam se dostává do vašeho mozku, kde už není sladidlem ale neurotoxinem, který ve vás může spustit migrény a neurologické problémy.

Po 60 minutách: Vyčerpá živiny ve vašem těle a způsobí, že dostanete hlad a žízeň. Na rozdíl od klasické koly s cukrem, která na chvíli uspokojí vaši chuť na sladké, kola bez cukru tohle nezvládne. Donutí vás sáhnout po další limonádě nebo po nějakém nezdravém jídle, které by doplnilo vaši potřebu cukrů. Navíc vám nápoj ani nezajistí potřebný přísun tekutin, protože vaše tělo spíš dehydratuje.

Naik také řekl britskému serveru Dailymail, že podobné účinky mají i jiné nápoje bez cukru a jejich dopad na zdraví může být vyšší než u nápojů s cukrem. Dále uvedl, že studie z časopisu American Journal of Clinical Nutrition zjistila, že uměle slazené nápoje zvyšují riziko cukrovky více, než nápoje ochucené klasickými sladidly.


Přečtěte si také