Extrém

25. dubna 2015 09:31

Ivana Nádvorníková

Ničivé zemětřesení postihlo Nepál: Stovky mrtvých. V oblasti je zhruba 70 Čechů (AKTUALIZUJEME)

Stovky mrtvých, nepočítaně nezvěstných a mezi nimi i 10 Čechů, s nimiž zatím nikdo nemá kontakt. To je bilance dnešního zemětřesení o síle 7,9 Richterovy stupnice v Nepálu, zhruba 80 kilometrů města Pokhara, kus od Káthmándú.

Úřady není evidují přes 1100 mrtvých, téměř 200 je přímo z Káthmándú. V hlavním městě Nepálu se také zřítilo několik budov.

V zemi je nyní také 45 Čechů, ne se všemi má Ministerstvo zahraničí spojení. Ke komplikované komunikaci přispívá i fakt, že je na některých místech v souvislosti se zemětřesením výpadek sítě. Na cestě do Nepálu je už v tuto chvíli i konzulka, která má našim občanům pomoct při vyřizování náhradních dokladů, pokud by se kvůli zemětřesení poničily nebo ztratily.

Nejhůř postižená byla stará část města, kde se také zřítila šedesátimetrová věž – památka UNESCO – a pohřbila pod sebou 50 lidí. Zemětřesení bohužel strhlo také lavinu na Mount Everestu, v základním táboře zemřelo minimálně 18 lidí. Čtrnáct Čechů bylo právě v této oblasti.

Silné otřesy byly postupně následovány otřesy slabšími, o síle 6,6 stupně, po několika hodinách došlo pak ke třetímu, nejslabšímu zemětřesení. Dnešní zemětřesení, které Nepál postihlo, je nejsilnější za posledních 80 let. Otřesy byly zaznamenány také v indickém Dillí.

Mohlo by vás ještě zajímat:

Sdílejte článek
Štítky smrt zemětřesení Nepál

Přečtěte si také