Extrém

24. srpna 2015 15:14

Tereza Javorová

STUDIE: Česko je nejvíce tolerantní zemí na světě! Co si myslíme o gayích, nevěře nebo potratu?

Nedávno informovala společnost Bloomberg o tom, že Česká republika je nejvíce dekadentní zemí světa. První příčku jsme obsadili díky naší spotřebě alkoholu, užívání konopí, spotřebě cigaret nebo díky gamblerství. Teď jsme zvítězili v další studii. Jsme prý nejtolerantnější zemí světa.

V roce 2014 pokládalo výzkumné centrum Pew Research Center občanům 40 zemí světa otázky ohledně osmi kontroverzních témat: mimomanželské aféry, anikoncepce, potrat, hazard, homosexualita, předmanželský sex, užívání alkoholu a rozvod.

Respondenti měli odpovídat, jestli je jednotlivé téma pro ně morálně přijatelné, morálně nepřijatelné či zda se nejedná o morální problém.

Ze sledovaných zemí označili Češi více než polovinu témat za morálně přijatelné. Více než kterákoliv jiná země. Jak jsme ve studii odpovídali konktrétně?

56 % Čechů považuje homosexualitu za morálně přijatelnou, což je jen o trochu víc než třeba ve Španělsku (55 %) a v Neměcku (51 %). Není překvapením, že v afrických zemích nebo na Blízkém Východě se tolerance pohybuje okolo 0 %.

Mimomanželské románky nejsou zrovna populární nikde na světě, ale v Česku je tolerujeme přece jen více. Pro 17 % českých respondentů jsou zálety morálně přijatelné, následuje Indie (14 %) a Chile (11 %).

→ A jak je to s předmanželkým sexem? Češi si svůj věneček většinou neschovávají a 67 % považuje předmanželský sex morálně naprosto v pořádku. Podobně tolerantní je Venezuela (61 %) nebo Řecko (59 %).

→ Co se týče potratu, tak s ním po morální stránce nemá problém 49 % Čechů. Za námi je pak těsně Japonsko (44%), Německo (43%), Francie (38%) a Španělsko (35%). V USA ale potraty toleruje například jen 17 % respondentů.

→ Překvapivé je zjištění, že Češi nejsou tak tolerantní k užívání alkoholu, jak se o nás říká. Prolévat si hrdlo alkoholovým mokem je podle 66 % Japonců naprosto morálně v pohodě, zatímco popíjení považuje za morálně přijatelné pouze 46 % Čechů.

→ Zato v toleranci rozvodů jsme opět na špici. Pro 60 % Čechů je rozvod OK. Bez morální úhony se pak rozvádí i v Chile nebo v Brazílii.

→ Morální problém nemáme ani s užíváním antikoncepce (74 %).

→ Ale co se týče hazardu, tak tolik benevolentní nejsme. Pouze 11 % Čechů si myslí, že jsou hazardní hry morálně v pohodě, což je proti Japonsku (38 %) nebo Francii (31 %) docela pozitivní zpráva.


Přečtěte si také