TopStar

20. března 2018 09:10

Chvilka retro: Dvě osudové ženy Stephena Hawkinga

Je to teprve pár dní, co zemřel Stephen Hawking - jeden z největších vědeckých géniů současnosti. Mluvit o jeho výzkumech a objevech ale nebudeme. Zmiňme si soukromý život, který zůstával vždy v pozadí. Připomeňme si dvě ženy, které v Hawkingově životě sehrály důležitou roli. Čím je pokořil, a jak je požádal o ruku?

Jane Wilde

Se svou první ženou se Stephen Hawking seznámil roku 1963. Nedlouho před tím mu lékaři diagnostikovali laterální sklerózu a tvrdili, že mu zbývají pouhé dva roky života. To se pro génia samozřejmě stalo osudovým a upadl do depresí. Jane se pro něj stala jakýmsi zářným bodem a pomohla mu znovu se dostat do ‚‚normálního‘‘ chodu života. Ona sama se nechala slyšet, že ji nadchl upřímný úsměv a velké zářivé oči Hawkinga. A diagnóza jí nepřišla tak hrozná, tvrdila, že vše bude v pořádku. Roku 1965 si jednadvacetiletá Jane vzala tehdy třiadvacetiletého Stephena vzala.

‚‚Když jsem Stephena viděla poprvé, byl to mladý člověk, který byl úplně jiný než já. Měl ohromné cíle a ambice, a právě to mě nadchlo. Šel po ulici proti mně a měl takový medvídkovský krok, pokleslý obličej a vypadal, že byl pohroužen do svých myšlenek. Ani si nevšiml hezkých studentek, které šly po protější ulici. Byl to zkrátka excentrický fenomén a nonsens v puritánském světě kolem něj.‘‘

‚‚Jeho smysl pro humor a nezávislost mě ohromily. Bylo tak zajímavé poslouchat příběhy tohoto úžasného jedince. Především proto, že je vyprávěl s vtipem a svým vtipům se upřímně smál. Uměl si udělat legraci i sám ze sebe,‘‘ nechala se slyšet v jednom z rozhovorů Jane.

První dobu byl jejich vztah šťastný, nemoc nepostupovala a v jejich vztahu panovala harmonie. Po dvou letech manželství roku 1967 se stala dvojice rodiči, narodil se jim syn Robert. A po dalších třech letech se narodila dcerka Lucy. Potomkovský kruh uzavírá syn Tim, který se narodil roku 1979.

A právě tehdy začaly problémy. Hawking byl v době narození třetího dítěte již přikován k invalidnímu křeslu a nebyl tedy schopen ženě pomáhat. Aby toho nebylo málo, tak sám potřeboval permanentní péči. Jane prožívala velmi těžké časy, žít se Stephenem se pro ni stalo neúnosným, proto si začala hledat muže, který by se mohl postarat o ni i její děti. A neuběhla dlouhá doba, co si Jane začala románek s Jonathanem Jonesem, blízkým rodinným přítelem. Ten začal velmi záhy bydlet s celou rodinou. Ona se stále o Hawkinga starala a dokonce mu zachránila život. Roku 1985 dostal Stephen silný zápal plic. Lékaři přesvědčovali Jane, aby podepsala souhlas s odpojením muže od přístrojů. Ta o tom ale nechtěla ani slyšet a pokračovala v Stephenově léčbě.

‚‚Doktor se mě zeptal, zda má smysl nechávat Stephena při životě, já byla zcela šokována. Mně to přišlo zcela nemyslitelné. To by bylo tak neheroické ukončení života hrdiny, který úspěšně bojoval celý život. Moje odpověď byla okamžitá, nepotřebovala jsem čas na rozmyšlenou. Stephen musel žít,‘‘ napsala Jane ve své knize ‚‚Travelling to Infinity‘‘.

Hawking přežil a po této situaci prožil ještě dlouhých 30 let. Je třeba zmínit, že roku 1985 už měl na účtu několik milionů dolarů a v případě jeho smrti by celé jmění šlo na účet právě Jane. Ačkoli se po pár letech dvojice rozvedla, zůstala v přátelském vztahu a Hawking se velmi záhy oženil podruhé.

Elaine Mason

Ironie osudu skutečně existuje a s druhou manželkou se Stephen seznámil skrze svou první ženu. Když už bylo pro Jane neúnosné starat se o muže, najala mu pečovatelku Elaine Mason. Hawking si k ženě našel velmi brzy sympatie a záhy se k ní přestěhoval. Roku 1995 svůj vztah dvojice uzákonila.

Emoce, které kolovaly tělem Hawkinga při seznámení s Mason, nazval Stephen velmi bouřlivými a vášnivými. Je pravdou, že o tomto vztahu pochybovali mnozí a říkali, že žena si vzala génia jen kvůli finanční stránce. Bývalá žena a děti slavnostní ceremonii ignorovali a nedorazili. Mluvilo se dokonce o tom, že žena Stephena bila a vůbec se o něj nestarala.

Nehledě na to, že Hawking po těle stopy od domácího násilí skutečně měl, on sám o své ženě nikdy špatně nemluvil (pokud to lze brát v potaz, jelikož Stephen téměř nehovořil). Jejich manželství vydrželo 11 let a roku 2006 se dvojice rozvedla.

Sám Hawking přistupoval k životu celkem filosoficky. ‚‚Je velmi důležité se nevzdávat.‘‘ ‚‚Tam, kde je život, je i naděje.‘‘ Takhle zněla jeho životní motta. A řídil se jimi nejen v karierní oblasti, ale i v soukromí.

‚‚Stephen roku 2007 uskutečnil let do vesmíru a vrátil se na Zem v pořádku. Médiím věnoval spoustu fotografií a na všech měl Stephen zářivý úsměv. To mě přinutilo znovu si přřipomenout, nakolik interesantní bylo putování životem po jeho boku,‘‘ zmínila před pár lety jeho první žena Jane Wilde.

Poslední roky Stephenova života trávil Hawking v Cambridge, kde měl dům, milovanou práci na univerzitě, kde učil do posledních dní, i když do důchodu šel oficiálně roku 2009. Měl perfektní vztah se svými studenty i dětmi, které ho pravidelně navštěvovaly a chodily s ním na procházky a do jeho oblíbených restaurací. Jednou se Hawking nechal slyšet, že život by neměl smysl, kdyby to nebyl jeden velký dům, ve kterém žijí lidé a věnují si navzájem lásku. A právě takhle prožilo jedno z největších jmen současnosti svůj život.

Sdílejte článek

Přečtěte si také