TopStar

2. května 2018 11:57

Ilona Blašková

Rapper Kendrick Lamar obdržel Pulitzerovu cenu

Americký rapper Kendrick Lamar vydal své čtvrté studiové album "Damn" a jak se za těch dvanáct měsíců ukázalo, je to album, které mění dějiny! Od roku 1943 jako první hudebník svého žánru obdržel Pulitzerovu cenu.

Loni rap oficiálně předčil rock a stal se nejposlouchanějším hudebním žánrem. A zřejmě lahodí i uším poroty prestižní americké Pulitzerovy ceny. Ta totiž porušila dlouholetou tradici a poprvé v historii udělila ocenění za hudbu rapperovi. Je to virtuózní sbírka písní, která sjednocuje lokální věrohodnost i dynamické rytmy, jež představují dojemné portréty zachycující složitost moderního afroamerického života.

„Všechno je pro mě o správném provedení. Můžu mít tisíc nápadů, ale když je nedokážu náležitě zpracovat, necítím to tam, chápete? Do hudby vkládám hodně, protože chci, aby žila déle, než dva týdny,“ vyjádřil se rapper.

Třicetiletý rodák z Kalifornie je zároveň nejúspěšnějším komerčním interpretem ze všech držitelů ceny. Většinou ji totiž dostávají umělci, kteří sice neobsazují horní příčky hitparád, ale zato bodují právě u poroty. „Damn je vlastně o tom, že nemůžu změnit okolí, dokud nezměním sám sebe. Spojil jsem emoce a svět sám o sobě. Doufám, že posluchač si od každého vezme kousek a vyždímá tak ze svého dne maximum,“ prohlásil Kendrick.

Kendrick Lamar bývá považován za hlas nové generace. A rozhodně toho má hodně co říct. Vyrůstal v Comptonu, městě, které proslulo vysokou kriminalitou a chudobou. Už v pouhých pěti letech se stal svědkem vraždy. Ostatně jak on sám tvrdí: Nepíšu o ničem, co jsem neprožil. Můžeme si tak udělat celkem jasný obrázek o tom, co všechno má za sebou.

Sdílejte článek

Přečtěte si také