ODHALENO: Průměrná délka penisu se zvětšuje! Proč mají muži čím dál větší nádobíčko?

Mužská chlouba za poslední tři dekády v průměru neuvěřitelně narostla. Čím to je?

Už ani malý kašpárek není tak malý jako kdysi. Tedy aspoň podle nové rozsáhlé studie publikované v The World Journal of Men's Health, kterou provedli experti z univerzity ve Stanfordu, Emory a několik jejich italských kolegů. Ti ve své práci o velikosti penisu zkoumali a porovnávali 75 různých výzkumů, které proběhly mezi lety 1942 do roku 2021, a jež shromáždily údaje o 55 761 mužích a velikosti jejich nádobíčka během erekce. A výsledkům se opravdu nestačili divit.

Průměrná délka penisu totiž v roce 2021 činila 15,23 cm. Což by možná ještě nebyl ten nejvíce šokující faktor a ženy jsou za tuto průměrnou velikost jistě rády. Při měření v roce 1992 ovšem dosahovala průměrná délka pouhých 12,27 cm. Což znamená, že během 29 let se zvětšila průměrná délka pánské chlouby o 24 %.

To je rozdíl, který je za tak poměrně krátké období opravdu veliký a experti si ho neumí reálně příliš vysvětlit. Existuje však na to již několik teorií. Mohou existovat globální environmentální příčiny, důvodem může být ale také sedavý životní styl, jenž vede k hormonálním změnám, či fakt, že muži nyní procházejí pubertou dříve než kdysi.

Podle jednoho z hlavních autorů studie Michaela Eisenberga pak mohou za nebývalý nárůst také chemikálie v pesticidech či hygienických výrobcích. Zatímco ženy i muže asi nárůst spíše těší, samotného Eisenberga tento rychlý vývoj spíše znepokojuje. „Když dochází k tak rychlé změně, znamená to, že se s našimi těly děje něco velkého a zásadního. Musíme se pokusit potvrdit tato zjištění a určit jasnou příčinu těchto změn,“ dodává ke studii Eisenberg. Tak uvidíme, zda bude mužské nádobíčko růst i v nadcházejících letech. Studie pak navíc prokázala, že u mužů klesá počet spermií či hladina testosterenu a naopak narůstá počet nádorů varlat. A to už není příliš potěšující informace.

Sdílejte článek

Přečtěte si také