Sex a vztahy

12. října 2020 21:18

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: Tyhle 4 věci udělejte, než se vezmete! Na co nesmíte zapomenout?

Manželství je vážný závazek. Než do něj vstoupíte, měli byste se ujistit, že jste vy i váš partner připraveni.

Odborníci odhalili čtyři hlavní věci, které by si mezi sebou páry měly ujasnit.

1. Je důležité si o tom vážně promluvit.

Je nutné promluvit si o všech věcech na rovinu, abyste věděli, na co máte stejný názor. Měli byste si promluvit zejména o těchto tématech:

Peníze. Ačkoliv si můžete říct, že je to příliš materialistické, jsou právě finanční problémy častým důvodem rozchodu. Promluvte si o svých ekonomických plánech a cílech, jako je hypotéka, úspory, rozdělené účty nebo odchod do důchodu.

Jména. Kdo si vezme čí jméno v manželství? Nebo si ponecháte obě dvě jména? Nebo si jméno vůbec nezměníte? Tyhle věci je dobré si promyslet stejně jako to, jaké příjmení budou mít děti.

Děti. To, jestli si přejete oba dva děti, případně kolik jich má být, by mělo být také předem prodiskutováno. Jde o velký krok, který výrazně ovlivní, jakým směrem se bude váš život ubírat. Představuje to zodpovědnost, ale i finanční a emocionální závazky.

2. Řekněte tomu druhému všechno – buďte otevření.

Není sice dobré na počátku vztahu hned vybalit všechno, ale když už máte vstoupit do manželství, tak je zásadní být k sobě otevření. Před manželem nebo manželkou toho můžete skrýt jen málo. Tady je několik tipů, o čem mluvit:

Promluvte si o jeho či její rodině a dětství. Pro některé je dětství a rodina zábavným tématem, o kterém rádi mluví. Pro jiné je to už citlivější téma. Bez ohledu na svou minulost je dobré si o tom promluvit se svým partnerem a poslechnout si jeho příběh.

Odhalte své zlozvyky. Nikdo není dokonalý a na začátku některé své špatné návyky můžete skrývat, ale lepší je, když o nich partner do nějaké míry ví. Buďte k sobě otevření a mluvte o nich. Stejně jako o svém strachu nebo oblastech, které jste před druhým ukrývali. Požádejte také partnera, aby vám sdělil své vlastní strachy a zlozvyky. Musíte se vzájemně milovat tak, jak jste, bez touhy toho druhého změnit.

Znáte názory toho druhého. Neměli byste se rozcházet v názorech na život, mít naprosto odlišné politické postoje, víru, zkrátka protichůdné kontroverzní myšlenky.

Životní cíle. Je důležité si ujasnit, kam který z vás směřuje a jestli máte podobné životní cíle. Je důležité, kde se vidíte za pět let. V ideálním případě by vám partnerství mělo umožnit pracovat dál na všech svých snech. Jestli třeba váš partner sní o tom, že se jednou přestěhuje do zahraničí, měli byste o tom vědět předem a být případně ochotní se odstěhovat s ním.

3. Dělejte spolu náročné úkoly.

Jestli nedokážete společně zvládnout náročné úkoly, tak možná ještě nejste na manželství připravení. Zde je několik tipů, jak otestovat společné vody.

Učte se spolu. Možná to nevypadá jako příliš stresující, ale může vám to poskytnout sdílenou zkušenost, která vás dlouhodobě posílí. Naučíte se vzájemně podporovat při učení a zjistíte, jak zvládáte úspěch (nebo neúspěch) samostatně i ve dvojici. Zkuste společně navštívit přednášku, seminář nebo si společně promluvit o něčem, co vás oba zajímá.

Nakupujte spolu. Určitě se nechcete uprostřed nákupu pohádat o to, co vlastně budete kupovat. Při nakupování se můžete společně rozhodnout, které potraviny nakoupit a které ne, i když jste každý zvyklý na něco jiného. Můžete tak otestovat, jak to u vás doma bude s nákupy vypadat.

Jeďte na výlet. Cestování je zábava, nicméně někdy všechno nemusí vyjít podle představ a vy musíte improvizovat. Také se musíte vypořádat s plánováním času, organizací, musíte se naučit společně fungovat pár dní spolu. Tohle všechno vám umožní získat náhled na to, jak spolu fungujete.

Žijte společně. Samozřejmě je důležité také spolu nějakou dobu žít, abyste měli přesnou představu, jak to u vás doma bude vypadat.

4. Projděte spolu těžkými časy.

Jenom když společně projdete těžkým nebo složitým obdobím a překonáte ho, tak víte, že už jste schopní spolu překonávat další překážky. I když jsou hádky mezi lidmi nevyhnutelné, je důležité najít kompromis a vyřešit si časté neshody mezi vámi ještě před tím, než vstoupíte do svazku manželského.


Přečtěte si také