GALERIE: Robot s dětskou tváří dokáže vyjádřit své emoce. Je to děsivé, nebo působivé?
Vědci vyvinuli robotické dítě, které dokáže pohybem obličeje vyjádřit hned několik emocí.
Robotické inženýrství je na svém vrcholu a každý den se těší dalšímu pokroku. Diskuse o tom, zda humanoidní roboti vystřídají lidskou pracovní sílu v některých profesích nebo se stanou našimi společníky a přáteli, se dostala do úplně nové fáze. Někteří mohou oponovat tím, že se roboti nikdy nedostanou na lidskou emocionální rovinu, ale o to už se postarali vědci z Japonska.
Ti totiž vyvinuli robota s dětskou tváří, který na rozdíl od svých kolegů zvládá vyjádřit základní lidské emoce. Pomocí zabudovaných mechanických svalů v obličeji známých jako aktuátory dokáže vystihnout štěstí, smutek, strach, hněv, překvapení, a dokonce i znechucení. Robotí dítě dostalo jméno Nikola, a ačkoli zatím postrádá tělo, jeho vývojáři doufají, že by mohl mít v blízké době řadu využití.
„Androidi, kteří s námi dokážou komunikovat i skrze emocionální rovinu, budou užiteční v celé řadě situací,“ pochvaloval si vedoucí výzkumného týmu Wataru Sato. Od Nikoly a dalších robotů si inženýři slibují, že by se mohli starat o osamocené seniory, dělat jim společnost a starat se o jejich duševní pohodu.