Virály

2. září 2019 15:47

redakce Prima Lajk

Holky, máte mladší sestru? Pak máte větší šanci být obézní, varují vědci. Čím je to způsobeno?

Být starší ségrou není podle vědců a jejich studií vždy výhodou. Co všechno vám hrozí?

Hodně žen a holek by nejspíš řeklo, že mít mladší sestru je vlastně jedna velká výhoda. Máte být pro koho vzorem, s kým doma drbat, koho občas tak trochu šikanovat či komu přenechat staré věci ze svého šatníku. Jenže také vám podle studie ze Švédska hrozí věc, kterou žádná žena neslyší ráda. A tou je nadváha a obezita. Jak na to vědci ze Švédska přišli?

Odborníci zkoumali přes 13 tisíc párů sester v letech 1991 až 2009 a ke svému výzkumu použili mimo jiné i oficiální záznamy z doby jejich narození. Důležitý pak pro ně byl index tělesné hmotnosti, tzv. BMI, jimž se indikuje podváha, nadváha či normální hmotnost člověka. A jejich opravdu rozsáhlá studie přišla na to, že zatímco v době narození jsou starší sestry většinou hubenější, v době, kdy jsou samy těhotné, je jejich BMI index o 2,4 % vyšší než u mladších (a taktéž těhotných) sester. Starší sestry pak mají o více 29 % větší šanci trpět nadváhou a o 40% více je pravděpodobné, že budou dokonce bojovat s obezitou.

A co za těmito neuvěřitelnými čísly stojí? Důvodů může být podle teorií hned několik. Doktorka Maria Peňa z New Yorku např. uvádí, že za obezitu starších sester mohou maminky, které své prvorozené často překrmují a dopřávají jim více jídla, než je třeba. Chtějí totiž, aby dítě bylo za každou cenu zdravé, a protože nemají ještě tolik zkušeností, řeší to tímto způsobem. Děti si pak mohou tyto stravovací návyky vzít i do dospělosti.

Další příčinou pak může být také klasická sourozenecká rivalita, kdy starší sestra chce zkrátka mladšímu sourozenci sníst co nejvíce zásob z lednice a dělat mu tak naschvály. Jako prvorozená je pak více rozmazlována chce si prostě pořád více dopřávat. Tak co, dámy? Sedí tyto údaje i na vás a vaši sestru?

Sdílejte článek

Přečtěte si také