Virály

5. května 2020 14:47

redakce Prima Lajk

Nezdá se vám to, čas v karanténě opravdu ubíhá rychleji? Jak je to možné?

Jak je možné, že čas v karanténě ubíhá rychleji?

Zatímco v Česku pomalu opouštíme domácí karanténu a vracíme se do běžného života, ve Spojených státech je situace poněkud horší. Na jedné straně máte lidi bojující s chudobou a na té druhé tisícovky mrtvých denně. Karanténa tam tedy ještě nějakou dobu potrvá, což znamená, že lidé mají stále nezvykle mnoho času na přemýšlení, což posléze vede k tomu, že přicházejí s čím dál šílenějšími představami. Ta následující ale zase tak šílená není.

Pakliže vás ještě před pár týdny napadalo, že ten čas doma nějak letí, nejste sami. Jeden rychlý pohled na Twitter a zjistíte, že lidé mají pokřivené vnímání času globálně, a čas teď ubíhá rychleji opravdu takřka všem.

Důvodem je fenomén, který popsal například i psycholog Adrian Bejan. Lidská mysl si totiž spíše pamatuje nové, netradiční zážitky, takže i když se při nich bavíme a máme pocit, že nám čas o víkendu v zahraničí ubíhá rychle, ve srovnání s tím, jak ubíhá čas doma, kde se nic neděje a nevytváříme si žádné nové zážitky, je to vlastně velmi pomalé. Opačné to pak je pro lidi, kteří v těchto dnech mají naopak práce nad hlavu – těm naopak ubíhá čas extrémně pomalu.

Sdílejte článek
Štítky Twitter čas vnímání času karanténa psycholog Česko USA Adrian Bejan

Přečtěte si také