Virály

15. března 2018 13:24

redakce Prima Lajk

ODHALENO: Přestaňte se cvičením! Horkou koupelí spálíte stejně kalorií, tvrdí vědci. Jak je to možné?

Až se příště budete nutit do běhání, vykašlete se na to a raději si dejte vanu.

Dáváte si často vanu? Pak vás jistě potěší, že ležení v horké vodě a relaxování je podle vědců možná stejně prospěšné pro zdraví jako 30 minut chůze. Studie univerzity v Loughborough totiž tvrdí, že odpočinkem v horké koupeli můžete spálit 130 kalorií, což je přibližně stejné množství, jako kdybyste 30 minut chodili. Výzkumníci testovali 14 mužů, které poslali na hodinovou projížďku na kole a poté je nechali hodinu v horké koupeli s vodou o teplotě 40 °C.

Výsledky byly zřejmě a velmi neočekávané: při cyklistice muži spálili téměř stejně kalorií jako během relaxační koupele. Cílem bylo zvýšit tělesnou teplotu o jeden stupeň. A všdci tvrdí, že právě díky tomuto nárůstu byla horká koupel stejně prospěšná. Výzkumný tým v prestižním středisku sledoval také hladinu cukru v krvi všech účastníků, a to po dobu 24 hodin. Zjistil, že jeho maximální hladina byla o 10 % nižší při relaxační koupeli než při jízdě na kole. Výzkum navíc naznačuje, že pasivní ohřívání těla redukuje záněty.

Mnoho kultur odjakživa připisovalo výhody horké koupeli, ale teprve nedávno věda začala chápat, jak pasivní ohřívání ne rozdíl od toho aktivního při cvičení, zlepšuje zdraví. Právě pasivní ohřívání se používá jako léčebná metoda ve Finsku a časopis JAMA Internal Medicine dokonce naznačuje, že posezení v sauně může pomoci v boji proti kardiovaskulárním chorobám. Toto tvrzení rok nato podpořila i studie univerzity v Oregonu, která poukazuje na to, že horké koupele mohou snížit krevní tlak. Na závěr nezbývá než všem milovníkům horké vany popřát příjemné zdravé koupání.

Sdílejte článek
Štítky zdraví cyklistika Finsko studie univerzita chůze Oregon vana koupel kalorie Loughborough JAMA Internal Medicine

Přečtěte si také