návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím

reklama

Virály

ODHALENO: Přestaňte se cvičením! Horkou koupelí spálíte stejně kalorií, tvrdí vědci. Jak je to možné?

Až se příště budete nutit do běhání, vykašlete se na to a raději si dejte vanu.
Vydáno: 15.03.2018
Horká koupel je zdravá
Autor: iStock Horká koupel je zdravá

Dáváte si často vanu? Pak vás jistě potěší, že ležení v horké vodě a relaxování je podle vědců možná stejně prospěšné pro zdraví jako 30 minut chůze. Studie univerzity v Loughborough totiž tvrdí, že odpočinkem v horké koupeli můžete spálit 130 kalorií, což je přibližně stejné množství, jako kdybyste 30 minut chodili. Výzkumníci testovali 14 mužů, které poslali na hodinovou projížďku na kole a poté je nechali hodinu v horké koupeli s vodou o teplotě 40 °C.

Výsledky byly zřejmě a velmi neočekávané: při cyklistice muži spálili téměř stejně kalorií jako během relaxační koupele. Cílem bylo zvýšit tělesnou teplotu o jeden stupeň. A všdci tvrdí, že právě díky tomuto nárůstu byla horká koupel stejně prospěšná. Výzkumný tým v prestižním středisku sledoval také hladinu cukru v krvi všech účastníků, a to po dobu 24 hodin. Zjistil, že jeho maximální hladina byla o 10 % nižší při relaxační koupeli než při jízdě na kole. Výzkum navíc naznačuje, že pasivní ohřívání těla redukuje záněty.

Mnoho kultur odjakživa připisovalo výhody horké koupeli, ale teprve nedávno věda začala chápat, jak pasivní ohřívání ne rozdíl od toho aktivního při cvičení, zlepšuje zdraví. Právě pasivní ohřívání se používá jako léčebná metoda ve Finsku a časopis JAMA Internal Medicine dokonce naznačuje, že posezení v sauně může pomoci v boji proti kardiovaskulárním chorobám. Toto tvrzení rok nato podpořila i studie univerzity v Oregonu, která poukazuje na to, že horké koupele mohou snížit krevní tlak. Na závěr nezbývá než všem milovníkům horké vany popřát příjemné zdravé koupání.

Dloubání v nose a jedení holubů je zdravé

ODHALENO: Dloubání v nose a pojídání vlastních holubů je podle lékařů extrémně zdravé. Co všechno můžou vyléčit?

Konečně chutná studie

KONEČNĚ! Pizza je zdravější než většina cereálií, potvrdili vědci. Proč byste neměli jíst nic jiného?

Proč je lepší nadávat?

ODHALENO: Jste často sprostí? Pak jste vtipnější, zdravější a chytřejší! Proč?

Článek je zařazen v: koupel , chůze , kalorie , studie

reklama