Virály

23. března 2020 13:15

redakce Prima Lajk

ODHALENO: Vědci testovali, zda má vysoká výplata ženy vliv na manželství. Co myslíte?

Není tajemstvím, že peníze ve vztazích mohou být problémem. Nová vědecká studie však dokázala, že mohou nasekat ještě větší paseku, než jsme si kdy dřív mysleli.

Vědci zjistili, že muži cítí stres, nejen pokud jsou živiteli domácnosti, ale také pokud žena přispívá více než 40 % do rodinného rozpočtu. Kulturní myšlenka maskulinity je spojená s tím, že je muž hlavním „zabezpečitelem“ rodiny. „Po generace, se v mnoha kulturách očekávalo, že muži budou v rodině hlavním poskytovatelem příjmů,“ říká Joanna Syrda, akademická pracovnice odpovědná za výzkum. „Tváří v tvář změně tohoto výsledku tím, že jsou ženy finančně nezávislé, čím dál víc muži trpí vysokou psychickou úzkostí.“ dodává.

Výjimka dochází v případě, pokud měla žena vyšší příjem ještě před tím, než vstoupili do manželství či se společně nastěhovali. V tomto případě byl již existující a potenciální rozdíl v příjmech stanoven již předem a celou situaci tedy zmírňuje. „Lidé si nevybírají partnery náhodně, takže pokud žena před sňatkem vydělávala více peněz než muž, pak byl potenciální rozdíl v příjmech pro muže již jasný a nevadí mu to,“ říká Syrda.

Závěr je tedy jednoduchý, muži jsou šťastnější, když oba partneři finančně přispívají na domácnost, ale muž musí převyšovat. Ideálním podílem je přispět 60 % ve srovnání se zhruba 40 % od žen, u více než čtyřiceti procent mohou začít problémy.

Sdílejte článek
Štítky manželství finance maskulinita křehká maskulinita

Přečtěte si také