Virály

25. února 2020 16:57

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: Vztah k penězům prozradí mnoho o vaší osobnosti. Proč někteří utrácí a jiní věčně šetří?

Možná si to nepřiznáte, nicméně to, jaký máte vztah k penězům, může opravdu ledacos prozradit o stavu vaší psychiky.

To, jak zacházíte s penězi a jaký máte k nim vztah, údajně odráží vaše psychické rozpoložení.

Některé rodiny si nemohou dovolit koupit věci, které chce jejich dítě. Možná jste v obchodě viděli hezké šaty, když jste byli malí a chtěli jste je mít, ale vaši rodiče neměli dost peněz na to, aby si je mohli koupit. Tyto situace mohou zanechat emocionální jizvy a způsobit, že se budete cítit nejistě, protože jste pravděpodobně viděli, že vaši kolegové měli všechny tyto věci. A tuto nejistotu byste mohli vzít do života. Takže když vyrostete a stanete se finančně stabilní, můžete začít kupovat věci, které vám byly v minulosti odepřeny, i když je opravdu nepotřebujete.

Může vám ukázat, co si o sobě myslíte. Pokud se cítíte kompetentní při řešení finančních záležitostí, jste pravděpodobně sebevědomá osoba obecně. Nemáte strach z toho, že investujete, zakládáte obchodní aktivity nebo se vypořádáváte s určitými finančními výzvami. Naopak, pokud se vždy bojíte o ztrátu peněz a raději si je necháte na jednom místě, může to znamenat, že si nejste jisti sami sebou. Pokud nemůžete důvěřovat složitějším finančním záležitostem, pravděpodobně také váháte v každodenním životě.

Může odhalit vaše obavy. Všichni někdy přemýšlíme o tom, jak by se náš život změnil, kdybychom najednou neměli peníze. A pokusit se představit si tuto situaci může odhalit naše největší obavy. Možná se obáváte o své zdraví a ztráta peněz by znamenala, že nebudete schopni zaplatit za ošetření. Nebo chcete, aby vaše děti chodily na dobrou vysokou školu, a chcete je podporovat, což už nebude možné.

Nebo jste možná vždy chtěli, aby vaši rodiče byli pyšní, a vy se obáváte, že pro ně budete zklamáním kvůli finančním potížím. Peníze odhalují, čeho si ceníte a co nechcete za žádných okolností ztratit.

Může vám poskytnout vodítko o vaší budoucnosti. To, co děláte se svými penězi, může odhalit vaše touhy a souvisí to také s vaší minulostí. Pokud jste snili o hračce nebo návštěvě zábavního parku, ale vaši rodiče si to nemohli dovolit, můžete si začít myslet, že nikdy nedostanete to, co chcete.

Někdo, kdo si nedělal starosti s penězi a jehož rodiče si mohli dovolit koupit všechno, co chtěli, může být ambicióznější. V jejich dětství se jejich sny vždy splnily, takže nyní si jsou jisti, že budou schopní dosáhnout všeho, co chtějí. Naproti tomu někdo, jehož sny se zřídka splnily, by mohl vyrůst v domnění, že nikdy nebude úspěšný v oblastech, které ho zajímají, i když to nemusí být pravda. Dřívější finanční omezení může lidem bránit v tom, aby udělali krok k tomu, aby se jejich sen stal skutečností.

Mohou vám pomoci pochopit vaše myšlení. Peníze nemusí být v životě velkým problémem. Jestli máte stabilní práci s dobrým platem, naplní to všechny vaše potřeby. Pro některé to může stačit, aby se cítili finančně zabezpečeni. Jiní, kteří jsou ve stejné situaci, nebo ti, kteří mají finanční potíže, mohou mít k penězům jiný přístup.

Sdílejte článek
Štítky peníze psychologie vztah k penězům

Přečtěte si také