Bývalý youtuber MikeJePan chtěl vysoudit od České republiky půl milionu! Proč mu nakonec zbyly jen oči pro pláč?

Kontroverzní internetová hvězdička žádala obří finanční náhradu za újmu po nedávných problémech se zákonem.

Asi všichni se shodneme na tom, že hvězda bývalého youtubera MikeJePan už pomalu vyhasla. YouTube před několika měsíci nekompromisně zrušil jeho kanál a Instagram na jeho provokace zkrátka příliš nestačí. Nyní se po nějakém čase opět ukázal u soudu. Co provedl tentokrát? Překvapivě nic. Od státu ovšem žádal půl milionu korun!

Za vše může jeho dva roky starý soudní spor, když byl v říjnu roku 2016 odsouzen ke čtyřem měsícům vězení a dvouletému zákazu řízení za to, že i přes údajný zákaz řízení opakovaně sedal za volant. Mike ovšem věřil, že zákon je na jeho straně. Odvolal se a o několik měsíců později mu dal Městský soud v Praze za pravdu. „Trestní jednání, pro které byl obžalovaný stíhán, tak pozbylo podkladu – byť ze zcela formálních důvodů. Bylo sice zjištěno, že se skutek stal, ale v současné době již není trestným činem,“ řekl v červnu 2017 soud a youtuber tak byl osvobozen. Ministerstvo spravedlnosti se poté Mikeovi omluvilo a zaplatilo mu náklady za obhajobu ve výši 11 850 Kč. Mike chtěl ovšem víc a začal žádat o odškodnění ve výši neuvěřitelného půl milionu!

Během středečního soudu, kde svou žádost obhajoval, se pak dokonce nebál tvrdit, že jde jen o symbolickou částku a jako argument používal nedávný případ baviče Jana Krause, který vysoudil u vydavatelství Borgis za nepravdivý článek o dopravním přestupku milion korun. I když byla částka později snížena na 300 tisíc, Mike se odvolával nesmyslně na to, že jeho videa byla na YouTube mnohem sledovanější než v případě Krause, a proto by měl dostat větší odškodné.

Soud mu ovšem v žádosti nakonec nevyhověl. Na podání žaloby měl ze zákona půl roku, i přesto podal bývalý youtuber žádost až den po stanovené lhůtě, a proto nemá na novou omluvu ani obří balík nárok. To ovšem on i jeho právník Václav Voříšek odmítají. Byl prý v té době v pracovní neschopnosti, a tak nemohl žalobu podat. „Pracovní neschopnost právního zástupce nemůže mít vliv na běh promlčecí doby. Na vznesené námitce promlčení trvám, lhůta byla vypočtena v souladu se zákonem od data právní moci zprošťujícího rozsudku,“ řekla u soudu podle serveru iDNES.cz zástupkyně žalovaného ministerstva Gabriela Nejedlá. S tímto rozhodnutím se ovšem Mike nehodlá smířit a chce celou záležitost vést až k Ústavnímu soudu. Zdá se tedy, že zatímco na YouTube už asi Mikea neuvidíme, po soudech ho budeme vídat ještě dlouho.


Přečtěte si také