Youtubeři

21. dubna 2023 14:23

Tvůrci českého podcastu rozdělili internet. Nevědí, jakou vesnici vyhladili nacisté a neznají autora hymny

Moderátoři známého českého podcastu si v testu vědomostí udělali z ostudy kabát. Nebo šlo snad o pouhou nadsázku?

Jen pár týdnů poté, co youtuberka Sugar Denny naštvala nespočet lidí na internetu svou neznalostí, když prohlásila, že druhá světová válka se odehrávala pouze v Evropě, rozbouřil tuzemské sociální sítě další podobný případ. Moderátoři Pafi, Iki a Dejv z internetového pořadu GunPoint Podcast se totiž rozhodli, že se po čase vrátí ke svému populárnímu formátu tzv. Milionáře, kdy podcasteři ve stylu slavné televizní show odpovídají na otázky, jež jsou považovány za základní vědomosti, které by měl znát každý. Jenže tvůrci populárního podcastu ukazují, že na základní škole nedávali moc pozor.

Diváci jsou totiž z některých jejich odpovědí takřka zděšeni. Na otázku, jaká česká vesnice byla vyhlazena nacisty, např. Pafi naprosto sebevědomě napíše Osvětim, a stane se tak ihned terčem posměchu. Tvůrci podcastu ovšem pohoří i u další jednoduchých otázek. Netuší, v jaké divadelní hře poprvé zazněla česká hymna. Iki se snaží situaci zachránit aspoň jejím autorem, napíše ovšem Bedřicha Smetanu.

Neznají pak ani autora dětské klasiky Povídání o pejskovi a kočičce či studenta, jenž se upálil po vzoru Jana Palacha. Místo Jana Zajíce zazní u druhé otázky jméno československého prezidenta Antonína Zápotockého. A pohoří také u českého přísloví, kdy ani jeden z dotázaných netuší, jak pokračuje věta „Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu,...“

Moderátoři podcastu se zkrátka moc nepředvedli a jejich výstup vyvolává na sociálních sítích velkou diskusi. Řada fanoušků se týpků zastává, jelikož svou neznalost berou s humorem a video je díky tomu extrémně zábavné. Tvrdí, že účelem bylo diváky pobavit a to se povedlo. Mnoha lidem ovšem přijde video spíše smutné. Upozorňují na YouTube či TikToku na řadu chyb a tvrdí, že tyto věci by měl znát prostě každý. A tím, že si podcasteři dělají ze své neznalosti legraci, nejdou příliš dobrým příkladem svým mladým divákům. „Hoši, sleduji vás tak od 10. dílu podcastu a hrozně mě bavíte, ale při tomhle mě fakt zabolel mozek,“ píše na TikToku jeden z kritiků. Nechápu, jestli si z toho jen dělají legraci nebo to myslí vážně. Dobrý příklad divákům ale nedávají,“ tvrdí další. Co si myslíte vy?


Přečtěte si také