Virály

9. září 2022 09:42

redakce Prima Lajk

Británii čekají velké změny. Co se stane s měnou, vlajkami a poštovními známkami po smrti královny?

Spojené království se musí připravit na velké změny.

Velká Británie i celý svět truchlí nad ztrátou nejdéle vládnoucí panovnice ze všech britských monarchů, Alžběty II., která zemřela ve věku 96 let. Na trůn tak usedl nový panovník, její prvorozený syn Charles, nyní Karel III., a Spojené království čeká hned několik významných změn týkající se obměny vlajek, britské hymny, bankovek či poštovních známek.

Po sedmdesáti letech se tak Britové budou muset naučit nové znění národní hymny, jež do nynějška obsahovala text „Bůh ochraňuj královnu“. Slovo královna tak bude nově nahrazeno králem, a ačkoli jde o změnu jednoduchou, chvíli určitě potrvá, než si na hymnu „Bůh ochraňuj krále“ všichni zvyknou. Tato verze přece jen naposledy zněla v roce 1952.

V následujících letech také Brity nemine výměna bankovek, na kterých je nyní tvář zesnulé královny Alžběty II. Jelikož nejde stáhnout všechny libry z oběhu najednou, bude trvat roky, než se všechny nadobro nahradí těmi s už vyhotoveným portrétem nového panovníka Karla III. Dále bude muset vláda zajistit i výměnu několika tisíc vlajek a praporů s výšivkami EIIR (iniciály Elizabeth II. Regina).

U poštovních schránek se zřejmě nic měnit nebude, jelikož na ikonických červených schránkách jsou stále iniciály krále Jiřího VI. Národní pošta dá ale jistojistě do oběhu nové známky s podobiznou vládnoucího panovníka Karla III.

Sdílejte článek
Štítky Velká Británie smrt královna Alžběta II. král Karel III.

Přečtěte si také