27. května 2021 14:10
brejsova.t@gmail.comODHALENO: Být starším rodičem má řadu výhod. Jaké jsou ty nejlepší z nich?
Průměrný věk prvorodiček se v posledních letech významně zvyšuje. Důvodů je hned několik; finanční nestabilita, touha po kariéře nebo nový partner v pozdějším věku. Ačkoli dítě v pozdním věku není lékaři doporučováno, má to i své výhody.
V posledních letech se stal z odkládaného rodičovství trend, který volí čím dál více párů. Průměrný věk prvorodiček je zhruba 30 let a razantně přibývá žen, které rodí až ve věku 35 let a více. Nedávné studie však odhalily, že věk rodičů má významný vliv na kognitivní inteligenci dítěte.
U párů, kde je otec podstatně starší, nad 50 let, bylo zjištěno, že existuje u dětí zvýšené riziko špatných známek, a dokonce i nižšího vzdělání. Na druhou stranu, má dítě narozené starší matce vyšší pravděpodobnost vysokého IQ a lepšího výkonu ve škole. Vysokou inteligenci lze připsat i tomu, že jsou starší matky úspěšnější a zkušenější a dokážou intelektuálně stimulovat dítě pozitivním způsobem.
Starší rodiče také podle všeho vychovávají méně agresivní a neukázněné děti než mladší páry. U potomků narozených zralejším rodičům je méně pravděpodobné, že z nich vyrostou zločinci či lidé s nízkými životními hodnotami.
Ať je to však tak či onak, člověk nejlépe sám pozná, kdy je na výchovu dítěte připraven.