Virály

21. ledna 2020 11:56

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: Sociální sítě jsou víc škodlivé pro dívky než pro chlapce. Čím jim tolik ubližují?

O tom, že nám sociální média nesvědčí a máme díky nim úzkosti a deprese, už víme. Ukazuje se ale, že dívky a ženy jsou ohrožené víc.

Nejnovější studie publikovaná v časopisu Lancet Child & Adolescent Health naznačuje, že sociální média jsou spojena s problémy duševního zdraví, ale pouze za určitých okolností a pouze pro určité lidi. U dívek se zdálo, že časté používání sociálních médií poškozuje zdraví, pokud vedlo k kyberšikaně, nedostatečnému spánku a cvičení. Nezdálo se však, že by tyto faktory měly stejný dopad na chlapce, a studie nezachytila ​​konkrétní způsoby, jimž by jim sociální sítě mohly ublížit.

Používání sociálních sítí musí být vyvážené tak, aby měly dívky i další aktivity. Jde hlavně o to, aby se na internetu neděly konkrétní věci. Nejškodlivější je pro dívka především kyberšikana, nedostatek spánku a pohybu. U chlapců se tyto faktory ale potvrdily jenom v 12 procentech případů. Způsobené je to tím, že dívky jsou náchylnější k depresím a úzkostem bez ohledu na čas strávený u obrazovky. Navíc zažívají víc kyberšikany než chlapci a mohou být obtěžovány komentáři ohledně vzhledu a negativním srovnáváním s ostatními.

Sdílejte článek

Přečtěte si také