TopStar

27. června 2018 12:21

Ilona Blašková

Víte, co znamená pojem „busking“? Odstartovala jím kariéru řada hvězd!

Slyšeli jste někdy pojem busking? Volně přeloženo do češtiny je to něco jako "hraní na ulicích" - klobouk nebo futrál od kytary a vydělává se. Jenže v Praze je pouliční umění značně omezeno a na spoustě místech dokonce úplně zakázáno. A to je velká škoda, protože právě buskingem odstartovala svoji kariéru spousta hvězd.

Vyhláška omezující pouliční umění a zejména hudební produkci je v platnosti už více jak dva roky. Praha tak v tomto směru zaostává za světovými metropolemi, kde je busking tradiční záležitostí. „V Čechách se říká - co Čech to muzikant. No, a mají zakázáno hrát na ulicích. Myslím, že by to tady mělo být, že to k nám ta muzika patří. A kdyby tady byla místa, kde hrají kapely, tak by to bylo příjemné zpestření i pro cizince,“ řekl zpěvák David Kraus.

„Já jsem byla párkrát v New Yorku a v různých městech a zažila jsem to a je to úplně super se zastavit se na chvíli a poslouchat hudbu. Myslím, že kdyby to tady bylo, tak by lidi nebyli tak zamračený,“ prozradila herečka Kristýna Leichtová. Nikol Kouklová se rozhodla na chybějící muziku v ulicích našeho hlavního města upozornit akcí Busking pro Slunce. „Vzhledem k tomu, že žiji na půl v Americe a na půl tady, tak mohu posoudit. Tam je ta živá muzika skoro všude. To je hudební ráj. A tam mě to docvaklo, že tady vlastně není ta hudba na ulicích, není v metru ani v dopravních prostředcích,“ řekla.

Právě na ulici navíc začínala i spousta hvězd. Ze zahraničních umělců například Ed Sheeran a z českých třeba Thom Artway. Když se navíc umělci daří, dokáže si i slušně vydělat. „Já vím, že když jsme hráli pod Karlovým mostem, tak jsme si za hodinu vydělali i šest stovek. A to není špatné,“ řekla zpěvačka Míša Tomešová.

Sdílejte článek