Virály

28. dubna 2020 15:23

redakce Prima Lajk

Nebezpečné výzvy, kterými si teď lidé krátí čas na sociálních sítích. Čím ohrožují své zdraví?

Děti, teenageři, ale i další věkové kategorie tráví v době pandemie mnoho času na Instagramu, Facebooku či TikToku. Zde společně se svými kamarády plní často tzv. challenge. Jenže zatímco některé z nich jsou zábavné, jiné mohou být pro jejich zdraví velice nebezpečné.

Svět už prakticky pár měsíců bojuje s nákazou koronavirem. Pandemie pak byla organizací WHO vyhlášena 11. března a od té doby se začaly zavírat obchody, školy a další instituce po celém světě. Lidé se tak v minulých týdnech ocitli v karanténě a snažili si krátit čas všemožnými způsoby. Jedním z nich pak byly i populární internetové výzvy neboli tzv. challenge, v nichž se lidé snaží plnit různé zábavné úkoly a chlubí se výsledkem na sociálních sítích. Podobná videa se pak často stávají virálními hity. I vy jste pak v uplynulých týdnech jistě zaznamenali roztančená videa zdravotníků, policistů či dalších bezpečnostních složek. Populární se pak stalo i společné zpívání písní, vtipná polštářová výzva nebo parodování fotek z dovolených.

Jenže ne všechny internetové challenge jsou zábavné. Objevují se totiž i takové výzvy, nad nimiž opravdu zůstává rozum stát a jsou pro naše zdraví navíc i velice nebezpečné. Podobné trendy se pak v poslední době rozšiřují zejména na čím dál populárnější sociální síti TikTok. V uplynulých týdnech se pak objevily rovnou tři opravdu pitomé challenge, které byste doma zkoušet neměli a před nimiž lékaři i odborníci na sociální sítě silně varují. Jaké nebezpečné bizarnosti se tedy během pandemie rozšiřovaly po internetu?

Slaná výzva

V originále The Salt Challenge se objevila na internetu už na počátku března a sociální sítě tedy zaplavila na úplném počátku pandemie. Její princip byl jednoduchý. Člověk si měl zkrátka nasypat co největší množství soli do pusy. Challenge se začala šířit zprvu zejména ve Velké Británii, odkud posléze přicházela také první varování před zdravotními riziky. Na ty upozornil například doktor Simran Deo v rozhovoru pro britský deník Mirror.

„Požívání příliš velkého množství soli má velmi negativní vliv na zdraví. Jednorázová konzumace může být dokonce jedovatá. Sůl totiž zvyšuje hladinu sodíku v těle, což může vyvolat intenzivní žízeň, zmatení, nevolnost a zvracení. V extrémních případech lidé mohou dostat záchvat, upadnout do kómatu, nebo mohou dokonce zemřít na následky nabobtnání mozku až k vnitřní straně lebky,“ varuje Simran Deo. Tato výzva už naštěstí po pár týdnech utichla a doufejme, že už se jen tak nevrátí.

Olizování záchodového prkýnka a dalších věcí

Asi nejnechutnější a nejbizarnější výzva se objevila v polovině března. Pod hashtagem Coronavirus challenge se ji snažila rozjet influencerka a hvězdička TikToku Ava Louise. Ta se snažila vysmát rozjíždějící se pandemii tím, že olízla na záchodě v letadle prkénko. A doufala, že se tento její nápad ujme. Na Avu však po právu směřovala obří sprcha kritiky. 21letá influencerka se o pár týdnů později v pořadu Dr. Phil přiznala, že video bylo ve skutečnosti pořízeno v soukromém tryskáči a prkénko bylo před natočením dezinfikované. Přiznala navíc, že se chtěla svézt na současné situaci a díky videu se stát populární.

I přes obří kritiku se ovšem našli jedinci, kteří internetovou hvězdičku následovali a z koronaviru si dělali veřejně legraci. Jejího příkladu se držel například další uživatel TikToku s přezdívkou Larz. I ten se pochlubil videem, na němž olizuje záchod. O dva dny později však sdílel fotku z nemocnice a svým fanouškům sdělil, že je nakažen koronavirem.

Někteří lidé šli ovšem ještě dál a svůj výsměch současné krizi prezentovali olizováním madel či tyčí ve veřejné hromadné dopravě. Mnohé z nich pak naštěstí policie vypátrala a nevyhnuly se jim náležité tresty. Mezi ně patří například Američan Cody Pfister, jenž se natočil, jak v obchodě olizuje potraviny. Policie ho později zadržela a vzhledem k tomu, že Cody má za sebou již kriminální minulost, mu hrozí i vězení. Za svůj čin se po pár týdnech na sociálních sítích omluvil.

Výzva s muškátovým oříškem

Nutmeg Challenge není na sociálních sítích žádným nováčkem. Poprvé se totiž na internetu objevila už před několika lety. V posledních dnech je ovšem díky TikToku zase aktuální a trápí mnohé lékaře i rodiče. Převážně teenageři a mladí lidé se v ní snaží sníst většinou dvě až čtyři lžíce s muškátovým oříškem a natočit svou reakci. Požívání muškátové oříšku je má totiž dostat do podobného stavu jako například marihuana. Tento stav pak může trvat i 12–24 hodin. Odborníci a lékaři, např. z americké asociace AACC, ovšem varují, že velké požívání oříšku může být v některých případech i životu nebezpečné!

Mezi symptomy nadměrného užívání muškátového oříšku totiž podle nich může patřit i sucho v ústech, zvracení, podchlazení, záchvaty či halucinace. V minulosti se pak dokonce podle AACC objevily i případy upadnutí do kómatu či smrti! Experti tak děti i rodiče nyní před výzvou, jež se zatím šíří převážně v zahraničí, silně varují. TikTok si je pak nebezpečí tohoto trendu vědom a údajně se snaží videa s tímto obsahem mazat. I přesto mají ovšem příspěvky pod společným hashtagem Nutmeg Challenge desítky milionů zhlédnutí.


Přečtěte si také