TopStar

2. června 2015 17:11

Barbora Koukalová

Královna Alžběta slaví 62 let na britském trůně. Tady je 26 věcí, co o ní asi nevíte

Korunována byla 2. června léta Páně 1953, to jí bylo dvacet sedm let – rok poté, co jí do klína po smrti otce spadlo britské impérium. Co byste dělalil v tomto věku vy s takovou odpovědností? My bychom asi upadli hrůzou do bezvědomí.

1. Když se dozvěděla o smrti svého otce, byla na státní návštěvě v Keni se svým čerstvým manželem. Prohlásili ji královnou a korunována byla o rok později. Britské impérium tak přebírala v pouhých sedmadvaceti letech.

2. Alžběta potkala svého manžela prince Phillipa ve čtrnácti letech. Jsou spolu dodnes a je to jediný muž jejího života.

3. Oficiální datum jejího narození je 21. dubna, ale záznam může být úředně potvrzená lež. Podle některých bývalých zaměstnanců Buckinghamského paláce se Alžběta narodila 20. dubna, ale toto datum bylo později změněno, aby královna neslavila narozeniny ve stejný den jako Hitler. Ale stejně je slaví až v červnu.

4. Celý život a za jakékoliv situace sedí na židli, pohovce či křesle tak, že se nikdy nedotýká opěradla zadní částí těla, protože je to nezdvořilé a nehodno dámy.

5. Jako správný monarcha byla odmala cvičená v jízdě na koni. Velitelé její osobní stráže potvrzují, že kdyby Alžběta nebyla královna, zcela jistě by udělala kariéru coby jízdní důstojník, protože koně ovládá jako málokdo.

6. Je to poslední panovník, který za druhé světové války sloužil v armádě. Jako Alžběta Windsorová se starala coby důstojnice o vojenská vozidla. Opravovala je a seřizovala, auta si dodnes spravuje sama. Na svém panství Balmoral řídí jaguáry a rovery a také osobně dělá jejich servis.

7. Dodržuje dvorní protokol sestavený už za královny Viktorie.

8. Nikdy se nesmí přiklonit na žádnou stranu, pokud se nejedná o věc státního zájmu. Její poddaní tak od ní nikdy neuslyší například to, jakou má nejraději barvu či jaké má oblíbené jídlo. Jako královna všech lidí musí být nestranná i v takových drobnostech.

9. Rozhodně to není žádná rozmazlená princezna. Od dětství manuálně pracuje a když byly za války potravinové lístky, odebírala na ně příděly jídla taky.

10. Rozvod jejího syna Charlese a Lady Diany nařídila osobním dopisem. Jako žena zastávající tradice už nesnesla skandální novinové články.

11. Poštu si vyřizuje sama a snaží se přečíst každý dopis, co přijde. Už jich mělo být za dobu jejího panování přes tři miliony.

12. Jako jediný člověk v Británii nemá na svých autech poznávací značku a taky nemá svůj pas.

13. Každý rok je jí na banketech, večeřích a akcích představeno dohromady asi 50 tisíc lidí.

14. Rodina jí neříká Elizabeth, ale Lilibeth.

15. Královna používá Facebook a Twitter. Svým dětem a vnoučatům posílá SMSky.

16. Dostává dary, které málokdy využije, včetně živých zvířat. Dary se promění na peníze a putují na charitu, zvířata do zoo.

17. Na svoje královské povinnosti byla připravována od svých deseti let, k velkému smutku její sestry, princezny Margaret, která Lilibeth litovala kvůli jejím osudu – celoživotní službě veřejnosti.

18. Každý den pije před večeří sklenici Martini.

19. Určitě víte, že královna má už šedesát let stejný účes a pořád nosí kabelky zavěšené na ruce. Ty ale slouží jako komunikátor pro její osobní ochranku a nejbližší komoří, královna své kabelky na rámě polohuje tak, že lidé okolo ní je umí přečíst a pochopit, že je například unavená a chce skončit povídání s hostem, nebo odejít úplně pryč.

20. Mluví plynně francouzsky, ale málokdy, tak se to skoro neví.

21. Za její dosavadní vlády se prostřídalo šest papežů a 12 premiérů. Bývalý premiér Tony Blair se narodil už za jejího panování.

22. Na královnu nesmíte sáhnout, dokud vám sama nepodá ruku.

23. Její vnuci, děti a snachy se jí pokaždé na uvítanou klaní. Muži skloní hlavu, ženy poklesnou v kolenou.

24. Mezi její nejbližší přátele patří její přímá setřenice Margaret Rhodes, která s ní sdílí vášeň pro dostihy a humor. Alžběta miluje třeba britského komika Sachu Barona Cohena, který je znám jako Ali G, Diktátor, Borat nebo Bruno.

25. Nikdy nesmíte jako host královně položit žádnou otázku, považuje se to za velkou nezdvořilost, dotazuje se pouze ona. Stejně tak by vám ani neměla odpovědět, co si myslí v souladu s bodem číslo 8.

26. Vykonává nesmírně psychicky namáhavou práci. Ročně jí chodí až půl milionu pozvánek, statisíce dopisů a žádostí, denně podepisuje hromady dokumentů. Spát chodí v noci a vstává velmi brzy.

(bk)

Sdílejte článek
Štítky Adolf Hitler Twitter královna dopis premiér impérium

Přečtěte si také