Showbyznys

29. listopadu 2019 15:21

redakce Prima Lajk

Pohádka Zakleté pírko: Jak se dělaly triky

Nová pohádka Zdeňka Trošky Zakleté pírko vstoupí do kin 2. ledna 2020, ale již v průběhu letošního prosince se uskuteční řada mimořádných předvánočních předpremiér. Hlavní role vytvářejí Anastasia Chocholatá a Lukáš Pavlásek.

Natáčení probíhalo na řadě míst v Čechách, například ve skanzenu v Přerově nad Labem. Ten je oblíbenou lokací Zdeňka Trošky, vrátil se sem již popáté. V jednom z větších stavení vznikaly scény pro dva díly pohádky Z pekla štěstí, točila se tu Čertova nevěsta i zatím poslední uvedená pohádka Čertoviny. Pak se filmaři usídlili v zámku ve Veltrusích nebo na zámku v Ploskovicích, kam se Zdeněk Troška také vrátil po několika letech. „V Ploskovicích jsme točili Čertovu nevěstu, a po deseti letech jsem se vrátil a čekalo mě velmi vlídné přivítání, hezky jsme si s paní kastelánkou zavzpomínali,“ říká režisér. Dále se točilo na Líšně, Hartigovském paláci, v Manětíně nebo na Helfenburku u Bavorova a dalších místech v Čechách. Jednou z technicky nejnáročnějších scén byla ta, v níž Aninka kouzly oživí pramen léčivé vody a uzdraví knížete Jaromíra. Obraz se točil v Nových Hradech, konkrétně v Terčině údolí, kde se nachází umělý vodopád. Ten napájí pomocí náhonu se stavidly samotná říčka Stropnice. Filmaři uzavřeli stavidla a zablokovali tak přívod vody a tím i vodopád.

Vše probíhalo pod odborným dozorem a se svolením místních odborníků. Po nacvičení daného obrazu „na sucho" se herci Stázka Chocholatá a Marek Lambora statečně postavili pod zastavený vodopád a na pokyn režiséra se zvedla stavidla a voda se spustila... „Natáčet tradiční českou pohádku mimo skanzeny nebo ateliéry je čím dál obtížnější. Produkce se střídají na stejných lokacích, které vypadají alespoň trochu rustikálně, takže v ději různých pohádek můžeme zahlédnout stejné budovy, skály, sklepení... V případě, že chceme najít něco neokoukaného, tak začíná několikatýdenní práce s vyhledáváním lokací. V případě režiséra Trošky je tato situace pro producenta jednodušší, neboť si pan režisér tipuje a objíždí objekty sám se svým asistentem Markem Kališem a nám jako produkci pak už jen dávají zúžený seznam k výběru. Ale tím to nekončí. Pokud se vybere statek, je nutné zjistit, zda to, co je vidět „do ulice", je i na dvoře daného statku. Mnohdy se stane, že statek zvenku vypadá rustikálně, na dvoře je však bazén, moderní okna, vybetonované cestičky... Nakonec se vybere jeden statek a i ten je mnohdy nutné upravit do pohádkového stylu – sundat antény, okapy, předělat moderní ploty na rustikální a vůbec celkově celou lokaci patinovat,“ popisuje producentka Dana Voláková proces přípravy natáčení.

O trikovou složku a postprodukční dokončení filmu se staralo studio Flamesite, které vytvořilo například proměny prince Vítka v ptáka, vodníka v žabáka nebo ohnivá kouzla. Ta vznikala tak, že štáb triků si v noci natočil skutečné ohně, jejichž jednotlivé elementy se potom vkládaly do filmových scén a různě modifikovaly, aby vznikl správný ohňový efekt.

Podívejte se, jak vznikaly tyto a další triky k pohádce Zakleté pírko. Co všechno bylo třeba ještě v postprodukčním studiu upravit. Video zde:

Zakletého prince Vítka hraje Petr Urban, princeznu Ebenii Sara Sandeva – poprvé v pohádce v záporné roli, zlé sestry si s chutí vytvořily Šárka Vaculíková a Lucie Polišenská. V roli hraběcího páru uvidíme Andreu Hoffmannovou a Martina Stránského, mladého hraběte, jehož Aninka s Vodníkem zachrání, vytvoří Marek Lambora ze seriálu Černé vdovy. Další postavy hrají Dana Syslová, Jitka Smutná nebo Václav Svoboda.

Zakleté pírko vzniká v produkci společnosti Fénix Film Dany Volákové a Michaely Flenerové. Koproducenty filmu jsou společnosti Flamesite, TTP Invest, SvětSoučástek.cz a Andanza. Generálním partnerem je AVE, hlavním partnerem je TV Prima. Výroba filmu byla podpořena Jihočeským krajem z programu filmových pobídek. Do kin film uvede společnost Cinemart.


Přečtěte si také